Čeští lékaři v zahraničí

Specializace ve Švýcarsku

Čeští lékaři v zahraničí

V dnešním díle pokračujeme ve zkušenostech pana doktora Němečka ze Švýcarska. Pokud Vám unikl úvod, určitě si nenechte informace ujít. 

Hezkou zábavu. 

4. Jaké je finanční ohodnocení, nástupní plat lékaře ( chápeme citlivost otázky)??

– Na rozdíl jak v Německu nebo v Čechách, tak ve Švýcarsku neexistuje pojem ,,služba,,. Pracovní doba je tu 50 hodin týdně (dáno historií Švýcarska), tak proto základní plat je nadstandardně vyšší než v okolních zemích. Pokud je 50 hodin měsíčně splněno, tak následuje minimálně den volna. Služby 24 nebo 36 hodin zde neexistují. Maximální pracovní doba za den je 10 hodin. Pohybuje se zhruba okolo 7000 CHF, hrubého. Po atestaci je to dvojnásobek. . Zaměstnavatel je dál povinen přispívat do důchodového připojištěni 1000 CHF. Běžnou součástí jsou 13.platy.

 

  1. Jak se kolegové staví k zákoníků práce a jeho porušování?? 

– Zákoník práce je striktně dodržován. Plánování jako třeba 72 hodin v kuse zde není. Jak v privátní sféře, tak i v soukromé je to velmi dodržováno.

 

  1. Služby –  jsou povinné?  Nebo dokonce je nutné sloužit v jiném oboru –  například RZP?

– Žádné služby nejsou povinné a nejsou ani dovolené. Jiné zaměstnání při 100 procentním úvazku není dovoleno a když ano, tak podléhá povolení od personálního oddělení.

 

  1. Životní náklady – Může si lékař dovolit z platu svoje vlastní bydlení v oblasti, kde žiji se zachováním pohodlného životního standardu?

– Jak již bylo řečeno, tak základní plat po škole je 7000 CHF. Po zaplacení daní, zdravotního pojištění (platí si každý sám, zhruba 400 CHF), zbyde čistého 4500 CHF. Bydlení stojí v Zurichu za 2KK levnější na okraji 2000 CHF, někde v Apenzelleru se to pohybuje okolo 1000 CHF měsíčně. Na útratu zbyde něco mezi 2000-3000 CHF. Je to nadstandardní. Ale i náklady na potraviny a vše ve Švýcarsku je také nadstandardní, i tak se dá ale za rok našetřit třeba na normální auto. Ty doby, kdy se dalo našetřit na byt v Čechách jsou pryč. Je to dáno hlavně tím, že ve Švýcarsku je minimální inflace a zaměstnavatelé nejsou nuceni zvyšovat platy. Z mého pohledu je toto finanční ohodnocení adekvátní pro začínajícího doktora.

 

Mockrát děkujeme za přízeň, kterou lékaři žijící v zahraničí aktivitám Spokojených zdravotníků vyjadřují. Vážíme si toho, že jim na českém zdravotnictví záleží a chtějí pro své kolegy stejnou míru prestiže, úcty a respektu, jako se jim často na západě dostává.