Čeští lékaři v zahraničí

Specializace v Německu

Už jste si mohli přečíst, jak to mají se specializací lékaři v severském Norsku, ale jak je to třeba u našich západních nejbližších sousedů?

Dalším lékařem, který se s námi podělil o jeho zkušenosti se zahraniční medicínou je lékařka pracující v Německu. Díky za Tvůj čas, energii a podporu udělat ukázat pros and coins práce u našich západních sousedů.

Délka specializace, úvazky,  event. mezikroky

Atestace: všeobecná interna, 60 měsíců při úvazku 100%. Moje atestační příprava: 47 měsíců při úvazku 100% + 19 měsíců při úvazku 87,5%. Chefarzt (nebo jiny Facharzt) musí mít od komory Befugnis, asi něco jako zmocněni k tomu, aby mohl vzdělávat. První tři roky musí mít Befugnis „innere Medizin Basis“, na další dva roky „innere Medizin Facharzt“ nebo dvě specializace s Befugnis (napr. Gastroenterologie a Kardiologie). Během těchh 5 let musí proběhnout 6 měsíců na JIP. Pro každou část vzdělávaní je separátní logbook, zkouška se ale děla jenom jedna po ukončeni celých pěti let.

Je možná volba oboru podle preferencí nebo je podle volných míst?

Místa na interně jsou volné skoro v každé nemocnici. Na univerzitních klinikách může mít cizinec trochu vetší problém se dostat, ale nemožné to není. Pediatrie, oční jsou trochu komplikovanější, ale to vím jenom z doslechu.

Jaký je průběh specializačního vzdělávání?

  1. A) Viz bod 1. Povinná stáž: 6 měsíců JIP. Částečně je to rozhodnutí primáře, kdy asistenta pustí na stáž na JIP. Mne se kvůli tomu protáhla atestace asi o dva měsíce. Logbooky podepisuje primář, počty výkonů a vyšetření se nemusí dokládat.
  2. B) Atestace: ústní zkouška. Tři zkoušející z různých oboru a nemocnic pokládají otázky, jak je napadne. Součásti je vyhodnoceni CT, EKG, obrázku z Ultrazvuku atp.

Finance

Nástupní plat 2012 jako absolvent 3900 Euro brutto, tj. zhruba 2100 Euro netto bez služeb.

S 5-6 službami  jsem vydělávala okolo 3300 Euro netto.

Platy se liší od nemocnice, nejvyšší jsou ve státních nemocnicích, tam jsou tabulkové.

 S každým rokem se mi hrubá mzda zvyšovala zhruba o 100 Euro. Po atestaci (2020) jsem se 3 službami a úvazkem 87,5% vydělávala něco přes 4000 Euro čistého.

 

Zákoník práce a jeho porušování

Jako absolventka jsem sloužila ca. 120-140 h měsíčně což je samozřejmě se zákoníkem práce neslučitelné. Nikoho to nezajímalo. K podpisu jsme pravidelně dostávali papíry, ze souhlasíme se sloužením a porušováním zákoníku práce.

 

Služby

Služby byly vždy povinné a rovným dílem se rozdělovaly mezi asistenty. Na mojí první klinice sloužili i Oberarzti. V další nemocnici nás nutili do Notarzt Ausweis, aby člověk mohl sloužit RZP. Dokonce jsem  mela i ve smlouvě, ze jakmile si Ausweis udělám, budu muset jezdit záchrankou. Proto jsem si ten průkaz nikdy nevyřídila.

Životní náklady

Životni náklady představují zhruba 30% platu. Plat lékaře je nadstandartni. Samozřejmě je to závisle na platu partnera a jestli má člověk děti, ale obecně je s platem lékaře pohodlný život možný.

Další články ze seriálu čeští lékaři v zahraničí