10 TIPŮ NA VNITŘNÍ LEDNOVÝ ÚKLID

Se začátkem roku přichází mnoho předsevzetí a změn, ať už vnitřních nebo těch navenek. Není to zbytečné, naopak je to docela přirozené. Chodím pravidelně cvičit a v lednu vždy zaznamenáváme tradiční nárůst zájmu o lekce – říkáme „No jo, ti Ledňáčci“. Od února je však již větší šance se dostat na lekci i bez předešlé rezervace, neboť zájem opadá. A tak z mého pohledu nemá úplně smysl vyvíjet na sebe nátlak, který nás naopak může ještě více vystresovat. Předsevzetí si již nedávám, ale spíš si ráda čistím svá nastavení a skládám si své priority. Sepsala jsem deset tipů, které považuji za důležité.

 1. Ticho a čas.

Pravdou je, že většina problémů se nevyřeší intenzivnějším přemýšlením, ale naopak. Většinu odpovědí, které hledáte, najdete v tichu, po určitém čase a s jasnou myslí. Občas se mi stane, že mne napadne impulzivní řešení, ale mezitím musím upřednostnit jinou činnost, která s tím vůbec nesouvisí a když se k tomu samému problému vrátím, s čistou myslí a i s menším odstupem, najdu mnohdy jiné (a mnohem lepší) řešení.

 1. Učiňte pravidlem, že nikdy nebudete váhat dvakrát nad investicemi do sebe.

  Těmi jsou:
 • knihy
 • kvalitní jídlo
 • cvičení
 • osobní rozvoj
 • duševní zdraví

  Tyto investice se Vám vrací zpět celý život.
 1. Použijte peníze ke zjednodušení, ne ke zkomplikování.

  Mnoho lidí používá peníze způsobem, který způsobuje problémy, stres a chaos.

Peníze mohou být skvělým nástrojem, ale jen pokud mají život zjednodušit (ne jej zkomplikovat).

Utrácejte tak, abyste si život zjednodušili.

 1. Vždy přijměte odpovědnost.

  Život rozhodně není fér. Je to znepokojivá realita. Avšak místo mrhání energie nad každou překážkou, co Vám přijde do cesty, soustřeďte se na to, co můžete ovlivnit a jak potíže překonat. Vaše obavy Vás nepřipraví o zítřejší potíže, ale připraví Vás o dnešní klid.

  Nehleďte ven. Hleďte dovnitř.

  Buďte zodpovědní za vše, co děláte.

 2. Věřte v body.

  V roce 2005 Steve Jobs ve svém projevu na Stanford Commencement Speech hovořil o víře v body, které se nějakým způsobem ve vašem životě spojí.

  Vaše každodenní akce a rozhodnutí řešíte s naprostou nejistotou.

 

Řekl, že nemůžete propojit body, když na ně hledíte dopředu. Můžete je spojit pouze pohledem dozadu.

Uvedl pár příkladů ze svého nejednoduchého života. Hovořil o tom, jak jeho mladá, biologická matka trvala při předávání Steva k adopci na podmínce, že mu rodiče zajistí studium na vysoké škole, jinak odmítla podepsat adopční listiny. Také přiznal, jak o 17 let později z vysoké školy odešel a později to považoval za jedno ze svých nejlepších rozhodnutí (neboť se rozvíjel v oblastech, které ho skutečně zajímaly a nevěnoval svůj čas přednáškám, které mu nepřinášely tolik, co potřeboval).

 

Víra v body vám pomůže ustát a vydržet tuto nejistotu.

 

 1. Rozhodujte se tak, aby na Vás bylo Vaše osmdesátileté já a desetileté já pyšné.

  Vašemu osmdesátiletému já záleží na dlouhodobých rozhodnutích.

Vaše desetileté já Vám připomíná, abyste zůstali trochu nerozumní a užívali si u toho i trochu zábavy.

 1. Rozdělte se štědře.

  Pokud máte štěstí a úspěchy v životě, vždy se o to podělte s ostatními. Podporujte svou rodinu a přátelé, pokud můžete. Rozdávejte bez očekávání návratu. A nepřipomínejte, co druhým dáte. Dělejte to bez jakýchkoliv vedlejších úmyslů, z čisté lásky a dobroty.

 2. Pokud chcete čehokoliv dosáhnout, věnujte se tomu každý den po dobu 30 dnů.

  30 dní & 30 minut / den

  30 dní je již skutečný závazek a 900 minut usilovné snahy již přináší překvapivé výsledky. Pracujte na své disciplíně. Díky motivaci se ženete dopředu, ale díky disciplíně stále rostete.

 3. Hýbejte se každý den.

  Každodenní aktivity jsou nezbytné pro Vaše zdraví, fungování mozku a radosti. Není potřeba na sebe vyvíjet nátlak ve formě složitého režimu. Stačí se každý den projít alespoň na 30 minut.

 

 1. Buďte hodní.

  Vy na to možná za pět minut zapomenete (a nebo také ne), ale ten druhý si to může pamatovat do konce života. Nenechte se ovlivnit či rozhodit nepříjemnou infekčností druhých. Jednejte dle vlastních hodnot a přesvědčení.

Další články ze seriálu Ze života zdravotní sestry